Na wakacje: Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja

Pogoda w Chorwacja

Częściowe zachmurzenie
27°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Jednym z najchętniej odwiedzanych regionów kraju jest kuszące malowniczą linią brzegową oraz licznymi zabytkami Wybrzeże Dalmatyńskie, na którym położone są m.in. takie miasta, jak: Split, Makarska, Zadar czy Dubrovnik. Wśród turystów dużym uznaniem cieszy się także półwysep Istria, zlokalizowany na północy państwa. Wielu podróżnych na swój wymarzony urlop udaje się również na chorwackie wyspy, jak np.: Brac, Korcula czy Hvar.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Spędzając wczasy w Chorwacji, warto się wybrać m.in. do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który został wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bajkowe jeziora krasowe, położone tarasowo i połączone licznymi wodospadami, to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju. Podczas pobytu w magicznej Chorwacji koniecznie należy się też udać do zabytkowego Dubrovnika, którego Stare Miasto również figuruje na liście UNESCO. Popularnymi kurortami w państwie są natomiast: Zadar, Makarska oraz Primošten.

Położenie

Geografia i przyroda
Usytuowana na Półwyspie Bałkańskim Chorwacja posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo graniczy z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. W centralnej części kraju występuje klimat umiarkowany, jednak temperatura w Chorwacji jest na ogół o kilka stopni wyższa niż w Polsce. Na wybrzeżu panuje zaś klimat śródziemnomorski, ciepły i łagodny. Latem średnia maksymalna temperatura plasuje się w okolicach 30 stopni, natomiast zimą bardzo rzadko spada poniżej zera.

Historia

Do najważniejszych chorwackich obiektów zaliczyć należy m.in.: zabytkowe centrum Splitu z pałacem Dioklecjana; Stare Miasto w Dubrovniku z przepięknym Muzeum Ikon, klasztorem franciszkańskim oraz Pałacem Biskupim; Park Narodowy Jezior Plitwickich; wyspę Hvar; Stare Miasto Trogir ze średniowiecznymi murami obronnymi i katedrą św. Wawrzyńca; zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreču oraz Katedrę św. Jakuba w Szybeniku.

Sport i rozrywka

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają możliwość uprawiania w Chorwacji różnorodnych sportów wodnych, jak np.: nurkowanie głębinowe oraz powierzchniowe, kajakarstwo, żeglarstwo i jazda na skuterze wodnym.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Podróżując do Chorwacji, wystarczy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany z uwagi, iż kraj należy do wspólnoty Unii Europejskiej. Waluta narodowa w Chorwacji to kuna, zaś stolicą kraju jest Zagrzeb.


Chorwacja - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  28°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  2%
  wilgotność:
  58%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  153°   7 km/h
  wsch. słońca:
  05:22
  zach. słońca:
  20:24
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  234°   5 km/h
  wsch. słońca:
  05:23
  zach. słońca:
  20:24
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.28°C
  opady:
  4.2 mm
  wiatr:
  151°   9 km/h
  wsch. słońca:
  05:24
  zach. słońca:
  20:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  97°   14 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:23
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  201°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:25
  zach. słońca:
  20:22

Chorwacja - klimat w Chorwacja

Wyszukiwarka wczasów