Na wakacje: Chorwacja

Przewodnik turystyczny: Chorwacja

Pogoda w Chorwacja

Umiarkowane opady deszczu
17°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Regiony

Jednym z najchętniej odwiedzanych regionów kraju jest kuszące malowniczą linią brzegową oraz licznymi zabytkami Wybrzeże Dalmatyńskie, na którym położone są m.in. takie miasta, jak: Split, Makarska, Zadar czy Dubrovnik. Wśród turystów dużym uznaniem cieszy się także półwysep Istria, zlokalizowany na północy państwa. Wielu podróżnych na swój wymarzony urlop udaje się również na chorwackie wyspy, jak np.: Brac, Korcula czy Hvar.

Ośrodki i atrakcje

Warto zobaczyć:
Spędzając wczasy w Chorwacji, warto się wybrać m.in. do Parku Narodowego Jezior Plitwickich, który został wpisany na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bajkowe jeziora krasowe, położone tarasowo i połączone licznymi wodospadami, to jedno z najpiękniejszych miejsc w całym kraju. Podczas pobytu w magicznej Chorwacji koniecznie należy się też udać do zabytkowego Dubrovnika, którego Stare Miasto również figuruje na liście UNESCO. Popularnymi kurortami w państwie są natomiast: Zadar, Makarska oraz Primošten.

Położenie

Geografia i przyroda
Usytuowana na Półwyspie Bałkańskim Chorwacja posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Państwo graniczy z Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Węgrami oraz Słowenią. W centralnej części kraju występuje klimat umiarkowany, jednak temperatura w Chorwacji jest na ogół o kilka stopni wyższa niż w Polsce. Na wybrzeżu panuje zaś klimat śródziemnomorski, ciepły i łagodny. Latem średnia maksymalna temperatura plasuje się w okolicach 30 stopni, natomiast zimą bardzo rzadko spada poniżej zera.

Historia

Do najważniejszych chorwackich obiektów zaliczyć należy m.in.: zabytkowe centrum Splitu z pałacem Dioklecjana; Stare Miasto w Dubrovniku z przepięknym Muzeum Ikon, klasztorem franciszkańskim oraz Pałacem Biskupim; Park Narodowy Jezior Plitwickich; wyspę Hvar; Stare Miasto Trogir ze średniowiecznymi murami obronnymi i katedrą św. Wawrzyńca; zespół bazylikalny Eufrazjana na Starym Mieście w Poreču oraz Katedrę św. Jakuba w Szybeniku.

Sport i rozrywka

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają możliwość uprawiania w Chorwacji różnorodnych sportów wodnych, jak np.: nurkowanie głębinowe oraz powierzchniowe, kajakarstwo, żeglarstwo i jazda na skuterze wodnym.

Warto wiedzieć

Informacje praktyczne:
Podróżując do Chorwacji, wystarczy zabrać ze sobą jedynie dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany z uwagi, iż kraj należy do wspólnoty Unii Europejskiej. Waluta narodowa w Chorwacji to kuna, zaś stolicą kraju jest Zagrzeb.


Chorwacja - prognoza pogody

 • Przejściowe ulewne opady deszczu
  17°C
  opady:
  78.1 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  88%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1005hPa
  wiatr:
  156°   44 km/h
  wsch. słońca:
  06:37
  zach. słońca:
  16:26
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.17°C
  opady:
  13.5 mm
  wiatr:
  143°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:39
  zach. słońca:
  16:25
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.9°C max.17°C
  opady:
  5.3 mm
  wiatr:
  142°   33 km/h
  wsch. słońca:
  06:40
  zach. słońca:
  16:24
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.16°C max.18°C
  opady:
  13.1 mm
  wiatr:
  141°   32 km/h
  wsch. słońca:
  06:41
  zach. słońca:
  16:24
 • Przejściowe lekkie opady deszczu
  min.9°C max.18°C
  opady:
  29.4 mm
  wiatr:
  158°   29 km/h
  wsch. słońca:
  06:42
  zach. słońca:
  16:23

Chorwacja - klimat w Chorwacja

Wyszukiwarka wczasów